Otthonok és otthonpótló helyek környezetpszichológiai aspektusai történeti perspektívában (PPK-EKTI:15)

Szabadon választható kurzust indít Tóth-Varga Violetta, az ELTE PPK Ember-Környezet Tranzakció Intézetének adjunktusa Otthonok és otthonpótló helyek környezetpszichológiai aspektusai történeti perspektívában címmel.

A tárgyat az ELTE bármely hallgatója felveheti, mindazokat várom, akiket érdekelnek a pszichológiai, szociológiai, irodalmi, megközelítések és szívesen gondolkodik interdiszciplinárisan, történeti perspektívában. Előfeltétele nincs.

Milyenek voltak a 19-20. század fordulójának budapesti polgári otthonai? Milyen igények és hiányok  motiválták a kor emberét a kávéházbeli időtöltésre? Milyen lélektani sajátosságok biztosították, hogy a kávéházak a korszak második otthonaivá váltak sok ember számára? „Terepgyakorlat” keretében azt is megnézzük, hogy ehhez képest mit üzennek a mai kávéházak, s miben különböznek elődeiktől.

Körbejárjuk a korabeli nagyáruházak világát is, vajon milyen szerepet töltöttek be az emberek életében? A mai plázák milyen pszichológiai hasonlatosságot és különbözőséget mutatnak az egykori nagyáruházakhoz képest?

Ezek és más hasonló kérdések megvilágításával tekintjük át az egykori századforduló otthonviszonyait és társadalmi térhasználatának egyes aspektusait, de kitérünk arra is, hogy milyen sajátosságok jellemezték speciálisan a nők privát és nyilvános térhasználatát.

 Végezetül megvizsgáljuk Covid-19 járvány karanténhelyzetében az otthonhasználat lélektani specifikumait, elsősorban az otthoni munkavégzések tükrében, kiemeleten a női térhasználat és szerepvállalás kontextusában.

A kurzus tárgykódja: PPK-EKTI-15

A kurzus időpontja péntek 9.00 - 10.30-ig.

Kreditérték: 3