Társadalmi innováció és településelemzés

Balázs Bálint az Ember-Környezet Tranzakció Intézet doktori hallgatója az ELTE által szervezett „Felsőfokú innovációk a fenntarthatóságért” című eseményen adott elő. A társadalmi innovációkat felvonultató rendezvényen Intézetünk munkatársa a Környezetpszichológia Kutatócsoport kutatását mutatta be. A „Településelemzés: Társadalmi folyamatok kelet-magyarországi városokban” című előadásban egy olyan újfajta városértékelésről hallhattak az érdeklődők, aminek a segítségével a modern városok kihívásait (pl. fejlesztési egyenlőtlenségek, gazdasági-társadalmi nehézségek) lehet részletesebben megismerni döntéshozói és szakértői szempontból.
A „Felsőfokú innovációk a fenntarthatóságért” című, az ELTE TINLAB által szervezett rendezvényre a felsőoktatási hátterű tudásból származó és fenntarthatóságot célzó megoldások képviselőit hívták meg. Az előadások révén kiemelkedő társadalmi és környezeti hatást kínáló, egyetemi innovációk eredményeképpen megszületett találmányok és know-how-k kínálatát ismerhették meg a résztvevők. A konferencián az ELTE, a BME, a Corvinus és a MATE kutatói prezentálták ötleteiket.
Balázs Bálint „Településelemzés: Társadalmi folyamatok kelet-magyarországi városokban” című előadásában az Ember-Környezet Tranzakció Intézetben folytatott, a kelet-magyarországi városokban végzett településelemzés eredményeit mutatta be. A kutatás révén lehetőség van a település és az ottlakók közötti kapcsolat részletesebb megértésére olyan fogalmak mentén, mint a helykötődés, a településsel és lakókörnyékkel való elégedettség, vagy éppen a városokban található különböző szolgáltatások (pl. zöldfelület, étterem, közösségi közlekedés stb.) milyenségének megítélése kapcsán. A településelemzés a döntéshozóknak és a településfejlesztésben dolgozó szakértőknek tud segíteni, hiszen a fizikai környezetről és az ottlakókról egyszerre ad információt, mely ismeretében a város komplex rendszere tárható fel.
A településelemzés az ELTE PPK EKTI Környezetpszichológia Kutatócsoport (Dúll Andrea, Balázs Bálint, Berze Iván, Fogarasi Barbara, Kurucz Attila) közreműködésével készült. A kutatás az Innovációs és Technológiai Minisztérium KDP-2021 kódszámú Kooperatív Doktori Program Hallgatói Ösztöndíj programjának a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Alapból finanszírozott szakmai támogatásával készült el. A komplex, transzdiszciplináris településértékelési módszercsomag kidolgozása és elemzése több város esetében az RRF-2.3.1-21-2022-00013 azonosítószámú “Társadalmi Innovációs Nemzeti Laboratórium” elnevezésű projekt, Magyarország Helyreállítási és Ellenállóképességi Tervének keretében, az Európai Unió Helyreállítási és Ellenállóképességi Eszközének támogatásával zajlik.